10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Vyberáte vysávač a neviete, ktorý je ten správny? Najskôr je potrebné uvedomiť si, ako často a akú plochu vysávate, potom je potrebné zvážiť, či využijete kombináciu vysávača a mopu alebo akumulátorový vysávač. Ako vybrať vysávač a čo ponúka trh?

Zobraziť viac

Typy vysávačov na trhu

Viete, že...?

k vysávaču môžete zakúpiť aj predľženú záruku? Po vypršaní štandardnej, obvykle 2ročnej záruky, si s prípadnými opravami nemusíte lámať hlavu.

Aký obsah sáčku/nádoby vysávača vybrať?

Aby ste počas vysávania nemuseli nádobu vyprázdňovať či vymieňať sáčok, zamerajte sa na ich obsah. Dôležitú rolu hrá veľkosť plochy, ale dôležitá je tiež miera znečistenia.

Vysávaná plocha Objem sáčku
do 60 m2 okolo 2 – 2,5 l
60 – 120 m2 3 – 4 l
100 a více m2 nad 4 l

Sací výkon a sací príkon vysávača

Nevidíte rozdiel medzi sacím výkonom a príkonom? Tieto dva parametre hrajú pri výbere zásadnú rolu a rozhodne neznamenajú to isté.

  • Sací výkon –hlavný parameter, ktorý udáva, ako kvalitne bude vysávač vysávať, NIE JE závislý na príkone
  • Sací príkonneurčuje výkonnosť vysávača, určuje jeho spotrebu
Věděli jste, že...

Dnes sa už vysávače s príkonom nad 900 W nevyrábajú, avšak neznamená to, že tie dnešné nie sú výkonné. Iba to znamená, že spotrebujú menej elektriny, než napríklad vysávače s 2000 W.

Hlučnosť vysávača

Hlučnost luxu je při výběru také klíčová, zvláště pokud bydlíte v bytě. Nejvíce hluku nadělají cyklonové vysavače, jež dosahují hlučnosti i přes 80 dB, nejméně naopak ty robotické, které se vejdou i pod 55 dB.

  • okolo 60 dB – tichšie vysávače, vhodné do bytov
  • okolo 70 dB – bežné vysavače
  • nad 80 dB – veľmi hlučné, obvykle cyklónové vysávače s vysokým sacím výkonom

Druhy filtrov vo vysávačoch

Ak chcete upratovať efektívne, je podstatný druh filtru vo vysávači, ktorý zachytí všetky drobné nečistoty a prach. Čo znamená HEPA a EPA filter a čo je to mikrofilter?

  • HEPA a EPA filter – pokročilé filtre vhodné pre alergikov, ktoré zachytia najjemnejšie častičky, čím vyššie je uvedené číslo, tým lepšia filtrácia (HEPA 12, HEPA 13, EPA 10, EPA 11)
  • Mikrofiletr – základný filter z molitánu
  • Umývateľný filter – filter stačí po vysávaní vybrať a umyť pod vodou
  • Vodný filter – častice sa zachytávajú vo vode, ktorú potom vylejete

Nástavce a príslušenstvo pre vysávače

Ku každému vysávaču môžete zakúpiť ďalšie príslušenstvo a sáčky do vysávačov. Aké trubice nájdete v balení a aké dokúpiť?

  • Turbokefka – vlastný motor pre vysokú saciu silu, napríklad na chlpy a drobné nečistoty, obvykle ho nájdete v balení drahších vysávačov či vysávačov vhodných na zvieracie chlpy
  • Štrbinová hubica – pre ťažko prístupné miesta, obvykle je k dispozícii v balení
  • Hubica na čalúnenie – vhodná na kreslá a pohovky, nájdete ju v balení
  • Podlahová trubica – vhodná na všetky typy tvrdých podláh, obvykle nie je súčasťou balenia
  • Univerzálna hubica – univerzálna hubica na všetky povrchy
Stále si neviete s výberom vysávače rady?

Pozrite sa na nášho podrobného sprievodcu Ako vybrať vysávač.

Upresniť parametre
Pre daný výber neboli nájdené žiadne ponúkané výrobky.

Vysávače

Výber vysávača sa na dnešnom trhu zdá ako nadľudská úloha. Ako vybrať vysávač na zvieracie chlpy a podľa čoho sa riadiť, keď už nemajú vysávače energetický štítok?

Prečo vysávače už nemajú energetické štítky

Dnes už výrobca nemusí na vysávačoch udávať jeho spotrebu, resp. nemusí vysávače označovať energetickým štítkom. Prečo? Pretože každý výrobca testoval vysávač na spotrebu energie svojimi vlastnými metódami, a hodnoty na štítku teda v skutočnosti nesúviseli s reálnou spotrebou vysávača v bežnej domácnosti. Pri výbere musíte tento parameter oželieť, zamerajte sa ale na hlučnosť, sací výkon a kapacitu nádoby či sáčku. .

Vysávače na psie chlpy a pre zvieratá

Milovníci chlpatých domácich miláčikov majú vysávač ako svoju pravú ruku, preto sa výrobcovia vysávačov zamerali práve na ich domácnosti. Vyrábajú sa vysávače, ktoré sú vhodné na zvieracie chlpy. Obvykle sú označované ako „ Animal Care“ alebo „Pet Pro“. Tieto vysávače majú obvykle:

  • jemný HEPA či EPA filter
  • vysoký sací výkon
  • rotačná turbokefka v balení
  • hubica na čalúnenie v balení

Zobraziť viac

Vysávač s mopom 2v1

Ak chcete čo najviac zefektívniť upratovanie, zamerajte sa na vysávače 2 v 1. Tieto tyčové vysávače v sebe ukrývajú nádobu na prach a na vodu. Vysávač podlahu vysaje a následne vyčistí horúcou parou. Tieto vysávače sú tiež ideálne pre majiteľov domácich miláčikov.

Akumulátorový vysávač

Obťažujú vás pri vysávaní dlhé šnúrky k zásuvke? Akumulátorový vysávač stačí nabiť pomocou nabíjačky alebo káblu a vydrží až hodinu vysávania. Nevýhodou sú menšie nádoby na nečistoty (0,5 – 1 l).

Cyklónový vysávač

Princíp cyklónového vysávača je prostý. Vo vysávači sa vytvorí cyklón, pomocou ktorého sa všetky nečistoty a prach usadia na stenách a zostane iba čistý vzduch. Čím väčšou rýchlosťou sa vzduch do vysávača dostane, tým je odlúčenie prachu od vzduchu účinnejšie. V praxi to teda opäť znamená, že záleží predovšetkým na sacom výkone cyklónového vysávača.

Vysávač lístia využijete na jeseň

Viete, že mimo klasické domáce vysávače môžete zakúpiť aj vysávač na lístie? Akumulátorové alebo benzínové vysávače sa hodia hlavne na veľké záhrady pokryté stromami a na jeseň vám tento pomocník ušetrí drinu s vidlami a hrablami.

_____

^ Naspäť hore

Pozrite sa na produkty zoradené podľa ceny od najlacnejšieho v kategórii lacné vysávače.