Záhradné pergoly: ktoré sú cenovo najdostupnejšie a postavíte ich svojpomocne?
Pergola na záhradu alebo terasu vás vyjde na pár stoviek alebo aj niekoľko tisíc eur. Záleží na veľkosti, materiáli, náročnosti montáže alebo napríklad konštrukcii strechy. Na trhu dnes napríklad zoženiete hliníkové bioklimatické pergoly so strechou zostavenou z otočných lamiel, ktoré je možné podľa potreby kedykoľvek otvoriť – ale vrátane montáže stoja aj niekoľko tisíc eur. Ktoré pergoly sú cenovo najatraktívnejšie, a navyše si ich zvládnete postaviť sami?
Pergoly z dreva
Pergoly z dreva sú všeobecne lacnejšie ako tie z hliníka, hoci aj cena dreva v poslednej dobe drasticky rastie. Menšiu pergolu (napríklad 3× 2,5 metra) zoženiete do 2 000 eur, väčšia konštrukcia už sa blíži skôr k 5 000 eurám.
Ak chcete na pergole ušetriť a postaviť si ju svojpomocne, počítajte s vyššou náročnosťou montáže. Musíte vybrať vhodnú drevinu, pripraviť betónové základy na kotvenie a všetky stĺpiky, trámy aj krokvy presne vymerať, aby pergola bola rovná a všetko dokonale sedelo. Dnes už sa pri stavbe drevených pergol nepoužívajú klince, ale pozinkované skrutky a kovania, takže práca vyžaduje skutočnú precíznosť.
Ďalšie práce a s tým spojené náklady vás navyše čakajú aj v nasledujúcich rokoch. Drevo je prírodný materiál a pracuje, musíte ho preto pravidelne ošetrovať, aby nechradlo alebo nepodľahlo útokom drevokazného hmyzu.
Pergoly z hliníka
Hliníkové pergoly bývajú obvykle o pár percent drahšie ako tie drevené (ale neplatí to vždy). Zrejme ich najväčšou výhodou je jednoduchšia montáž – väčšina výrobcov ich dodáva ako modulové stavebnice, ktoré len poskladáte podľa priloženého návodu. Pri stavbe tak nemusíte toľko vymeriavať alebo rezať, pergolu skladáte ako stavebnicu. Pozor len na vyššie spomínané bioklimatické pergoly, ktoré už sú konštrukčne celkom zložité a do montáže svojpomocne by sa mali pustiť len zručnejší majstri.
Hliník je tiež odolnejší a nevyžaduje údržbu. Je pevný, ľahký a hodí sa najmä k moderne poňatým stavbám.
Ukážkovým príkladom cenovo zaujímavých hliníkových pergol, ktoré zároveň dokáže svojpomocne zmontovať každý, sú pergoly Rojaplast BRUCE. Z ich kľúčových výhod je možné vypichnúť najmä
- niekoľko veľkostí od 3,14 až po 6,18 metra šírky, napriek tomu vždy s cenovkou do 1 700 eur,
- možnosť výberu farby polykarbonátovej strechy medzi priehľadnou a šedou,
- nastaviteľnú výšku pre upevnenie k stene, takže nie ste obmedzení oknom alebo dverami,
- posuvné nohy konštrukcie, vďaka ktorým si sami zvolíte uhol sklonu strechy
- alebo odkvapový žliabok s ventilom pre napojenie na hadicu, nech využijete dažďovú vodu.
Záverečné zhrnutie
Ak hľadáte pergolu s ideálnym pomerom cena/výkon, ktorú si hravo zvládnete postaviť aj svojpomocne, zvoľte jednoduché hliníkové pergoly v štýle Rojaplast BRUCE. Za nižšie stovky eur dostanete elegantný prístrešok s nulovými nárokmi na údržbu.
Pokiaľ chcete prírodnú pergolu a viete pracovať s drevom, bežte do drevenej pergoly. Počítajte ale s tým, že za prístrešok zaplatíte o niekoľko stovoek eur viac a navyše sa oň musíte starať.
Najnáročnejší z vás potom najskôr ocenia hliníkové pergoly s otváracou strechou, ktoré výrobcovia nazývajú ako bioklimatické. Za luxus si však priplatíte, tieto pergoly vrátane bočných screenových roliet vyjdú na niekoľko tisíc eur.
Ďalšie zaujímavé články
Ako postaviť nafukovací bazén? Poradíme vám!
Nafukovacie bazény, teda tie, ktoré nie sú zapustené v krajine, predstavujú lacnejší variant letného osvieženia a sú vhodné... celý článok
Ako si vybrať solárnu sprchu? Zamerajte sa na objem, kotvenie aj tlak
Počas letných mesiacov je veľmi príjemné, pokiaľ sa môžete pri pobyte vonku osviežiť, opláchnuť sa po práci... celý článok
Ako údiť v elektrickej udiarni?
Domácej chuti potravín sa nič nevyrovná. A pri údeninách to platí dvojnásobne. Kupované údeniny nejasného zloženia... celý článok