10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Dojčenie je pre deti to najlepšie. Lenže čo robiť, keď sa nedarí?

Dojčenie je pre bábätko bezpochyby tou najlepšou výživou, ktorú mu môžete dať. Hoci je dojčenie tou najprirodzenejšou vecou na svete, nie pre každú mamičku je jednoduché. Ako si poradiť s náhradou materského mlieka, keď dojčiť nemôžete?

Mlieko od mamičky v prvých týždňoch a mesiacoch života poskytuje bábätku všetko, čo k správnemu vývoju a zdravému imunitnému systému potrebuje. Okrem základných makroživín, ako sú cukry, tuky a bielkoviny, ktoré sa starajú o správny rast bábätka, obsahuje materské mlieko bioaktívne látky. Patria sem napríklad oligosacharidy materského mlieka (HMO), rastové faktory alebo hormóny.

Ako dlho kojiť?

Svetová zdravotnícka organizácia preto odporúča dojčiť do 6. mesiaca dieťaťa, a ak je to možné, potom v dojčení pokračovať až do 2 rokov dieťaťa. Postupom času sa totiž pomer živín v materskom mlieku mení dieťaťu "na mieru" a obsahuje množstvo látok, ktoré sú nenahraditeľné.

Vplyv stravy na kvalitu materského mlieka

Vyvážená a pevná strava je pre mamičku pri dojčení dôležitá, neovplyvňuje však množstvo mlieka. Za poklesom mnohokrát stojí stres, technika dojčenia alebo obmedzovanie dieťaťa v dĺžke dojčenia. Na čo však strava vplyv má, je zloženie materského mlieka. To, čo zjete, zásadne ovplyvňuje množstvo jódu, minerálnych látok či mastných kyselín. Kvalitu mlieka potom samozrejme výrazne znižuje tiež pitie alkoholu či fajčenie pri dojčení.

Ako prekonať problémy pri dojčení?

Každá mamička chce pre svoje dieťa to najlepšie, ale dojčenie nejde vždy samo. Najčastejšie ženy nemôžu dojčiť najmä z nasledujúcich dôvodov:

  • nedostatok mlieka
  • veľmi pomalé spúšťanie dojčenia po cisárskom reze
  • nesprávna technika dojčenia
  • upchaté mliekovody alebo zápaly
  • bábätko nechce sať z prsníka
  • bolesti pŕs pri dojčení
  • závažné ochorenie alebo nutnosť užívať lieky pri dojčení (vo výnimočných prípadoch)

Celý rad problémov vám pomôže vyriešiť laktačná poradkyňa. Vysvetlí správne techniky aj polohy pri dojčení, a veľmi často sa tak s ich pomocou podarí mamičkám plné dojčenie opäť obnoviť.

Na umelé mlieko navykajte dieťatko trpezlivo a postupne

Čo robiť, keď problémy s dojčením pretrvávajú?

Dojčenie je síce prirodzené, niekedy sa ale stáva, že to z nejakých dôvodov nejde. Neznamená to však, že ste horšia mama alebo nedávate svojmu malému ja to najlepšie. Najdôležitejšie je pre vás a vaše bábätko psychická pohoda a pokoj. Keď sa budete pod tlakom okolia stresovať kvôli dojčeniu, na zdraví a spokojnosti to nepridá ani vám, ani dieťaťu.

Než sa ale rozhodnete pre zmenu v kŕmení dieťatka, vždy sa najprv zájdite poradiť s pediatrom. Ak vám potom lekár prechod na pokračovacie mlieko odporučí, je dôležité nájsť adekvátnu kvalitnú formulu.

Ako vyberať náhradné dojčenské mlieko?

Internet aj sociálne siete sú často plné klamlivých tvrdení a platených reklám. Zorientovať sa v ponuke (nielen) pokračovacích dojčenských mliek a vybrať to najlepšie tak nie je nič jednoduché. Ideálne je poradiť sa s pediatrom, ktorý na základe posúdenia rastu a vývoja dieťatka odporučí to najvhodnejšie náhradné mlieko.

Náhradné dojčenské mlieka sa rozdeľujú podľa veku dieťaťa na počiatočné, pokračovacie a pre batoľatá. Ich zloženie sa líši, vždy však zodpovedá nutričným potrebám dieťatka v určitom veku.

Označujú sa číslicou 1 a sú vhodné pre bábätká do 6. mesiaca. Obsahujú cukry, dôležité tuky, prebiotiká a samozrejme množstvo minerálov a vitamínov.

Pokračovacie mlieka

Značia sa číslicou 2 a kŕmiť nimi môžete dieťatko od ukončeného 6. mesiaca do jedného roka, pediater vám môže odporučiť túto výživu kombinovať už s prvými príkrmami. V zložení sa sústreďte najmä na obsah železa, zinku, jódu a vitamínov. Niektoré druhy môžu obsahovať tiež sacharózu pre sladšiu chuť.

Batoľacie mlieka

Podávajú sa deťom od 1 roka do 3 rokov a nájdete ich pod označením číslo 3 a vyššie. Obsahujú široké spektrum minerálov, stopových prvkov i vitamínov. Niektoré bývajú tiež obohatené o rôzne príchute, napríklad vanilka alebo banán, ktoré deti postrčia k prechodu na ďalšiu stravu.

Sú špeciálne navrhnuté pre bábätká s vysokou pravdepodobnosťou alergickej reakcie. Nájdete ich pod označením HA.

Ruka v ruke s výberom dojčenského mlieka ide aj nákup správnej fľaštičky. Pre pohodlie dieťaťa zohráva zásadnú úlohu tvar a tvrdosť nasiakavosti. Najlepšie je tak kúpiť viac druhov a zistiť, aký bábätku vyhovuje najviac.

  • Plastové fľaše sú ľahšie a bábätkám sa lepšie držia, nevýhodou je ich skoré opotrebovanie aj pohlcovanie pachov.
  • Sklenené fľaše sú naopak ťažšie a ľahko sa rozbijú, na druhú stranu nepohlcujú žiadne pachy ani chute.
  • Anatomicky tvarované cumlíky podporujú zdravý vývoj zúbkov i poschodia.
  • Pre bábätká sú najprirodzenejšie kruhové cumlíky pripomínajúce bradavku.
Láhev se savičkou
Anatomický tvar fľaše aj cumlíka dieťaťu uľahčuje prechod na umelé mlieko

Prechod na pokračovacie mlieka

Nech už je dôvod pre prechod na pokračovacie mlieko akýkoľvek, dôležité je nič neunáhliť a navykať bábätko na túto zmenu pomaly. Deti si musia zvyknúť na novú chuť i spôsob kŕmenia. Najlepšie je začať kombináciou dojčenia a umelého mlieka a postupne dávky pokračovacieho mlieka zvyšovať.

  • Dajte bábätku čas, aby si na umelé mlieko zvyklo.
  • Pri kŕmení z fľaše sa dieťaťu venujte, vzájomný kontakt je pre neho obzvlášť dôležitý.
  • S kŕmením z fľaštičky začínajte doma.
  • Nesnažte sa deťom cumlík nútiť. Ak dieťa fľaštičku odmieta, skúste ho rozptýliť a potom mu ju ponúknite znova. Niektoré deti si na kŕmenie z fľaše lepšie zvykajú od oteckov.
  • Dávkovanie umelého mlieka dôsledne dodržujte a odmeriavajte vždy podľa návodu na obale.

Nie vždy sa podarí na prvýkrát vybrať pokračovacie mlieko, ktoré vášmu dieťatku bude vyhovovať. Objaviť sa môžu drobné zažívacie ťažkosti, avšak časté striedanie značiek a typov je pre dieťatko rovnako tak nepríjemné. Neskúšajte viac druhov umelých mliek za sebou, ale vždy sa pred každou zmenou poraďte s pediatrom.